Zrušme aj alkohol! Pre ľudí je nebezpečnejší ako hazard

 • access_time27.03.2017
 • Zrušme aj alkohol! Pre ľudí je nebezpečnejší ako hazard

  Výzva pre všetkých, ktorí bojujú za absolútny zákaz hazardu v Bratislave. Ak je Vaším hlavným argumentom, že hazardné hry spôsobujú závislosť a ničia životy, buďte vo svojich postojoch dôslední a zakážte aj predaj alkoholu!

  Áno, uvedomujem si, že existujú ľudia, ktorí sa stali závislí od hazardných hier. V herniach minuli všetky svoje úspory, prišli o prácu, o rodinu. Áno, stáva sa to. Možno je takýchto ľudí aj niekoľko tisíc. Zástancovia úplného zákazu hazardu v Bratislave argumentujú práve týmto a tvrdia, že chcú ochrániť ľudí a spoločnosť od tejto „nebezpečnej“ zábavy.

  A čo alkohol? Prečo teda nezakážeme aj ten? Koľkým ľudom zničil život? Koľko rodín rozbil? Som presvedčený, že ten počet je neporovnateľne vyšší ako pri hazarde. Podľa štatistík WHO je na Slovensku viac ako 200 000 ľudí závislých od alkoholu, každý rok sa u nás lieči okolo 10tisíc alkoholikov. Každý piaty muž na alkohol zomiera. Alkohol je na Slovensku droga číslo jeden!

  Predstava zástancov prohibície hazardu, že keď sa zatvoria všetky herne v hlavnom meste, už nebude existovať ani jeden gambler, je úplný nezmysel. Čistá demagógia. Na prvé počutie to znie veľmi ľúbivo, ale v paxi to nefunguje. Nakoniec – ako žiadny zákaz. Zákaz prostitúcie nepriniesol koniec prostitúcie. Ani zákaz potratov nikdy neznamenal, že prestali existovať. Len sa tieto „veci“ presunuli do ilegality, bez kontroly, čo malo pre spoločnosť a zdravie ľudí ďaleko závažnejšie dôsledky. So zákazom hazardu, ako ukazujú aj skúsenosti napríklad z Brna, to bude podobné – vzniknú nelegálne herne, od ktorých je len krok k nelegálnemu predaju drog či k vyššej kriminalite. A tí slušnejší, ktorí si budú chcieť zahrať, sa jednoducho „presunú“ do online herní.

  Aby som uviedol veci na správnu mieru – v žiadnom prípade nie som zástancom hazardu! Len sa snažím nájsť také riešenie, ktoré nebude populistické, ale naozaj funkčné. A tým riešením je podľa môjho názoru prísna regulácia hazardu. Som PROTI hazardu – PROTI herniam v bytových domoch a na sídliskách, ktoré sú najväčšou hrozbou pre vznik závislosti. Prečo by sme ale mali zakazovať herne v luxusných hoteloch? Komu tieto herne prekážajú? Existencia luxusných kasín v niekoľkých hoteloch v Bratislave nemá nič spoločné s gamblerstvom a pokútnymi herňami na sídliskách. A tie chceme zrušiť rovnako ako stúpenci úplného zákazu hazardu!

  Ale späť k alkoholu. O týždeň budú staromestskí poslanci opäť rokovať o záverečných v podnikoch v Starom Meste. Rozhodol som sa na toto rokovanie k existujúcemu Všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) pripraviť pozmeňujúci návrh o zákaze predaja a podávania alkoholických nápojov na území mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Som zvedavý, ako budú hlasovať tí poslanci, ktorí sú vehementnými, až fanatickými zástancami prohibície hazardu. Ja dúfam, že budú vo svojich hodnotových postojoch konzistentní a rovnako ako pri hazarde budú aj za schválenie prohibície alkoholu! Krčma je pre Slováka nebezpečnejšia ako herňa.

  Záver: ja, aj keď budem predkladateľom tohto návrhu, budem hlasovať, samozrejme, proti. Striktné zákazy čohokoľvek mi vždy boli proti srsti. Chcem ale týmto návrhom poukázať na pretvárku a farizejstvo niektorých komunálnych poslancov a predovšetkým na absurdnosť úplného zákazu hazardu. Títo poslanci tému hazardu využili marketingovo a snažia sa z nej len vytĺcť politický kapitál.

  Podobné články