Zmizne konečne plot spred americkej ambasády…?

 • access_time14.10.2016
 • Zmizne konečne plot spred americkej ambasády…?

  Je to neuveriteľné, ale ten plot tam stojí už viac ako desať rokov. Je to vlastne tak dlho, že už si ani nepamätáme, ako vyzeralo námestie predtým, bez plota. Ľudia si jednoducho zvyknú na všetko a pamäť máme často, bohužiaľ, krátku. Tu je malá rekapitulácia a genéza toho, ako to všetko začalo a prečo to trvá až do dnešných dní…

  Plot bol postavený v roku 2005, na námestí sa vtedy dokonca konali protesty proti výstavbe, železné oplotenie na historickom námestí kritizovali pamiatkari, Bratislavčania boli pobúrení, ale nič sme si nepomohli. Mesto vtedy jednoducho podpísalo s ambasádou zmluvu o prenájme pozemkov na vytvorenie tzv. bezpečnostnej zóny pre veľvyslanectvo.

  Iróniou celej tejto situácie je, že od začiatku sa o oplotení hovorilo ako o dočasnom riešení. Slovo „dočasnosť“ má ale v sebe veľkú neurčitosť… Zatiaľ čo my sme si predstavovali, že plot tam môže stáť rok, maximálne dva, Američania pod pojmom „dočasné riešenie“ chápali celé desaťročie.

  Veľká šanca na odstránenie plota mala prísť vo februári 2015, keď ambasáde končila desaťročná zmluva o prenájme pozemkov. Veľvyslanectvo ale už v roku 2014 požiadalo magistrát o predĺženie zmluvy o ďalších 18 mesiacov, teda do augusta 2016. Pre mňa bolo vtedy nepredstaviteľné, že by mohlo byť predĺženie skutočne podpísané, bol som presvedčený, že mestské zastupiteľstvo bude hlasovať proti, že sa spoločne chopíme šance a plot pôjde konečne „dole“. Ale na moje vtedajšie veľké prekvapenie sa tak nestalo a zmluva o predĺžení bola podpísaná…

  A to napriek tomu, že ambasáda vtedy (a vlastne doteraz) nesplnila svoj základný sľub, ktorý mestu dala – že si bude hľadať nové miesto, kam svoj zastupiteľský úrad presťahuje. Tých termínov, dokedy mala ambasáda predložiť dôkaz, že si novú lokáciu hľadá, bolo niekoľko, každopádne dodržaný nebol ani jeden.

  Bude to znieť až neuveriteľne, ale aj napriek nedodržaným sľubom, tento rok na jar ambasáda prišla na magistrát opäť s požiadavkou o ďalšie predĺženie zmluvy. A, áno, tušíte správne – poslanci mesta boli opäť ústretoví a 29. júna 2016 predĺženie schválili, tentokrát na tri roky s opciou na ďalšie dva roky. Len tu nastala na americkej strane malá chyba – predĺženie malo vstúpiť do platnosti po podpise dodatku, lenže ten ambasáda doručila hlavnému mestu až po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste 2016. Tým, že dodatok podpísali po uplynutí doby nájmu, nájomný vzťah vlastne zneplatnili. V súčasnosti už teda ambasáda nemá k pozemku, na ktorom stojí plot, právny vzťah!

  Na ostatnom, septembrovom zasadnutí zastupiteľstva sa mala odsúhlasiť nová nájomná zmluva, tá však už hlasovaním poslancov neprešla. A tak tu máme konečne po viac ako desiatich rokoch reálnu šancu vrátiť späť Hviezdoslavovmu námestiu jeho tvár bez železnej opachy. A ja len dúfam, že všetci kompetentní, ktorí do toho majú čo povedať, si naplno uvedomia svoju zodpovednosť voči tomuto mestu a jeho obyvateľom a túto šancu už nenechajú premrhať!

  Podobné články