VÁŽME SI NAŠU SLOBODU

 • access_time09.06.2020
 • VÁŽME SI NAŠU SLOBODU

  Priatelia, presne pred 30 rokmi sa 9 júna konali prvé slobodné voľby v Česko-Slovensku. Myslím, že mnohí z vás si na túto udalosť veľmi dobre pamätajú. Ja som mal vtedy 13 rokov a atmosféru tých volieb som vnímal cez svojich rodičov. Naše prvé slobodné ponovembrové voľby znamenali konečne demokraciu a slobodu v rozhodovaní, od roku 1946, teda po 44 rokoch.

  Účasť vo voľbách bola viac ako 95 %! Takáto účasť sa nám už osvtedy nepodarila zopakovať. V Českej republike vtedy zvíťazilo Občanské fórum, na Slovensku spomedzi 16 kandidujúcich strán vyhralo hnutie Verejnosť proti násiliu.

  Parlament v tom čase fungoval česko-slovensky, cez Federálne zhromaždenie – zložené z dvoch rovnoprávnych snemovní – Snemovni ľudu a Snemovne národov, teda národné parlamenty.

  Volebné kvórum v týchto voľbách boli tri percentá. Až v ďalších voľbách (1992) platilo päťpercentné kvórum. Slovensko vtedy malo štyri volebné kraje. Prvé volebné obdobie bolo dvojročné, aby sa politická scéna zastabilizovala. V ďalších voľbách sa už začal štvorročný volebný cyklus, aký poznáme aj dnes.

  Ustanovujúca schôdza Slovenskej národnej rady sa konala 26. júna 1990. Poslanci tajným hlasovaním zvolili za predsedu SNR Františka Mikloška. Výsledok prvých demokratických volieb bol jasný – bol symbolom konca starého nedemokratického režimu.

  Priatelia, vážme si slobodu, vážme si našu možnosť každé štyri roky slobodne voliť!