Vandalizmus má v centre Bratislavy zelenú. Mestská polícia spí?

 • access_time07.06.2017
 • Vandalizmus má v centre Bratislavy zelenú. Mestská polícia spí?

  Každodenný život v bratislavskom Starom Meste potvrdzuje, že kritika výkonu práce mestskej polície je, bohužiaľ, oprávnená.

  Už na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva som si dovolil vyjadriť sa kriticky k práci našej mestskej polície. Podnetom sa stal predložený dokument „Správa o plnení úloh mestskej polície za rok 2016.“ Nemohol som s touto správou súhlasiť, hoci vehementne prezentovala výsledky práce polície ako výborné. Ja mám však k jej práci vážne výhrady a dôsledky liknavosti polície môžeme vidieť v uliciach mesta na každom kroku. Tu je zopár konkrétnych príkladov.

  V Starom Meste už bola poškodená socha Schoener Naci, rovnako tak aj socha Napoleonského vojaka. Odcudzená bola polovica nultého kilometrovníka pod Michalskou bránou. O niekoľko dní po tejto krádeži, napriek kamerovému systému, aj jeho druhá časť (úplne na posmech)! Tému sprejerov tu nejdem ani otvárať, to by bolo na samostatný článok. Nakoniec, ich „výtvarné diela“ môžeme vidieť v celom historickom centre nevynímajúc chránené pamiatky a historické budovy ako napríklad barokový meštiansky dom na Michalskej, v ktorom sa dnes, v bývalých priestoroch lekárne U červeného raka, nachádza Múzeum farmácie. Aby toho nebolo málo – v Bratislave sa do vzácnych fontán dokonca močí! Mám tiež odfoteného turistu, ktorý sa šplhá na sochu a usádza sa na jej hlave – jemu ani jeho podguráženým kamarátom neprekážajú neďaleké kamery a už vôbec nie latentná (ne)existencia mestskej polície.

  Všetky tieto prípady vandalizmu (a mnohé ďalšie) majú jedno spoločné, a to, že sa nepodarilo vypátrať a už vôbec nie prichytiť pri čine páchateľa!

  Odpoveď mestskej polície na výhrady je väčšinou takáto: „nemôžeme byť všade“. To je však absolútne neprípustné! Kamerový systém, ktorý je v meste nainštalovaný, je pomôckou len v tom prípade, ak je funkčný a záznamy sú nepretržite kontrolované. V Bratislave tomu asi tak nie je, čo dokazuje aj na dvakrát ukradnutý nultý kilometrovník… Rozpis hliadkovacej činnosti je potrebné asi urobiť efektívnejšie tak, aby pravdepodobnosť nespáchania priestupkov či trestných činov bola oveľa vyššia, ako je tomu dnes. Kľúčové a susediace námestia Bratislavy – Hviezdoslavovo, Hlavné, Františkánske (ale, samozrejme, nielen tie) je aj z pohľadu turistického ruchu potrebné ochrániť a zabezpečiť, aby sa návštevníci hlavného mesta (rovnako tak aj my, Bratislavčania) cítili na týchto miestach bezpečne a komfortne.

  Pred niekoľkými dňami bratislavská televízia zverejnila krátky film, ktorý zmonitoroval skupinu zlodejov okrádajúcich turistov pod Michalskou bránou. Táto reportáž všetkým ukázala, ako zlodeji vyzerajú, akým spôsobom okrádajú. Výpovede ľudí bez domova, ktorí tu vysedávajú, vypovedali, kde sa zlodeji grupujú. Čašníci vypovedali, kde sa po lupe zlodeji stretávajú a akými nápojmi zapíjajú svoje “úspechy”. Pred kamerou zlodejky utekali hore Zámockými schodmi, na ktorých po redaktorke hádzali dlažobné kocky. To všetko dokázala obyčajná komerčná televízia bez špeciálnych technických prostriedkov! Mestská polícia s pridelenými zbraňami, právomocami stanovenými zákonom, predpokladanou dobrou miestnou znalosťou, s autami, bicyklami, kolobežkamu to nedokázala. Niekde musí byť nejaká chyba, nemyslíte…??