Staromestský starosta sa nám zobudil – konečne podpísal rozhodnutie o odstránení plota

  • access_time04.07.2018
  • Staromestský starosta sa nám zobudil – konečne podpísal rozhodnutie o odstránení plota

    Včera podpísal staromestský starosta rozhodnutie o odstránení plota spred budovy americkej ambasády. Bol už najvyšší čas! Na to, že ambasáda nemá k pozemkom pod plotom vlastnícky vzťah, ho upozorňujem už dlhodobo. Rozhodnutie o odstránení plota ležalo na stole starostu od jesene minulého roka. Za posledných pár mesiacov som starostovi písal niekoľko listov a vyzýval ho, aby sa nebál, nabral odvahu a rozhodnutie podpísal.  Som rád, že to konečne urobil! Predpokladám, že ambasáda sa proti rozhodnutiu odvolá. Ale teraz, keď sme už takto blízko, ja svoj boj určite nevzdám. Plot musí ísť z námestia preč.

    Za odstránenie plota aktívne bojujem už od roku 2013! Zásadný zvrat nastal v októbri 2017, kedy sa konečne začalo konanie o nariadení na odstránenie oplotenia veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí. Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto vydalo Oznámenie o začatí konania o odstránení stavby – oplotenia veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. 

    Mesiac na to sa pred budovou americkej ambasády konalo tzv. miestne zisťovanie vo veci odstraňovania plota. Miestne zisťovanie zvolal Stavebný úrad mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Aj miestne zisťovanie a následné ústne pojednávanie preukázali, že americká ambasáda nemá platnú nájomnú zmluvu k pozemkom pred svojou budovou a plot je čiernou stavbou bez právoplatného stavebného povolenia. Účastníci pojednávania konštatovali, že nie je dôvod na dodatočnú legalizáciu plota.

    Od novembra 2017 ležalo rozhodnutie stavebného úradu na stole u starostu. Naposledy v marci som starostovi písal list s výzvou, aby nenaťahoval zbytočne čas a vydal rozhodnutie o odstránení oplotenia, ktoré je čiernou stavbou v historickom centre mesta od samého začiatku svojej existencie. Konečne tak urobil a ja som rád, že boj, ktorý som začal pred niekoľkými rokmi, sa blíži ku koncu a jeho výsledkom bude námestie bez plota. O to mi išlo od začiatku.