Staromestská zeleň je v úbohom stave!

 • access_time22.09.2017
 • Staromestská zeleň je v úbohom stave!

  Za zelenšie Staré Mesto

  Prechádzam sa Starým Mestom takmer denne. Zelených plôch žalostne ubúda. Namiesto stromov, trávnikov, kvetov a kríkov sa všade betónuje, buduje, stavia. Zelená farba sa mení na šedú. Trávniky sa menia na kamennú dlažbu. A aj to málo zelene, ktoré ešte zostalo, je často v žalostnom, zanedbanom stave.

  Kto má toto na svedomí? Prečo sa kompetentné inštitúcie v Starom Meste a na magistráte nestarajú aspoň o tú zeleň, ktorá ešte zostala? Ako vyzerá Medická záhrada, Kamenné námestie či Poštová ulica? Prečo na Primaciálnom alebo Hlavnom námestí nie je jeden jediný kvetináč s kvetmi? Aj na ten posledný strom sa nájde príčina, prečo ho treba vyrúbať, trávnik v Medickej vyzerá ako púšť, kvetináče na Kamennom námestí a Poštovej sú plné cigaretových ohorkov, kameňov alebo obalov z jedla… Staré Mesto predsa má zmluvy s firmami na údržbu poriadku a zelene. Tak kde je problém?

  Keďže som sa už na to nemohol pozerať, rozhodol som sa priložiť ruku k dielu sám a na vlastné náklady upraviť zeleň aspoň na pár miestach v Starom Meste. Chcem tým poukázať na to, že niekedy netreba veľa času, veľké finančné náklady ani zložité riešenia na to, aby naša mestská švrť vyzerala lepšie.

  Začal som úpravou kamenných kvetináčov na križovatke Poštovej a Obchodnej ulice. Tie boli naozaj v katastrofálnom stave. S pár pomocníkmi sme vyčistili kvetináče aj ich okolie, vysadili do nich nové stromčeky a kvety. Kvetináče, ako aj ich okolie sú upravené, čisté a ja verím, že aspoň trochu táto malá úprava zmenila ráz Poštovej ulice a poteší aj okoloidúcich.

  Video

  Pred úpravou

  Po úprave

  Related Posts