Žijeme veľmi ťažké časy Rozhovor s Martinom Borguľom, poslancom NR SR, časopis 3.VEK

 • access_time25.11.2020
 • Žijeme veľmi ťažké časy Rozhovor s Martinom Borguľom, poslancom NR SR, časopis 3.VEK  Redakcia: Pán poslanec, vás mnoho našich členov v Bratislave a hlavne v Starom Meste pozná už dlhé roky vďaka aktivitám, ktoré ste pre Bratislavčanov a špeciálne pre nás, seniorov, organizovali ešte ako mestský poslanec. Ako vnímate toto obdobie vášho politického života?

  Musím povedať, že na to veľmi rád spomínam. Tí, čo ma poznajú, vedia, že som nikdy nebol typom politika, ktorý len sedí na zastupiteľstvách a dvíha ruku pri hlasovaniach. V komunálnej politike som pôsobil viac ako desať rokov a za ten čas som sa snažil byť aktívny a pre svoje mesto a mestskú časť naozaj niečo reálne urobiť. A tak som každoročne organizoval upratovacie akcie, zametanie chodníkov v Starom Meste, pristavoval som do ulíc bezplatne veľkorozmerné kontajnery, aby si ľudia mohli upratať svoje okolie, vysádzali sme s kolegami zeleň. Pre deti som v lete pripravoval v Medickej záhrade bábkové predstavenia, každý november halloweenský karneval v maskách, náučné prehliadky Spoznaj Staré Mesto, atď… Úplne najradšej si spomínam na svoju prácu pre seniorov a na stretnutia v ich centrách. Nechcem, aby to vyznelo pateticky, ale v mojom uponáhľanom pracovnom živote boli tie stretnutia vzácnym časom. Vtedy som sa na chvíľu zastavil, nemusel som nič riadiť a rozhodovať, len som počúval. S toľkou múdrosťou, nadhľadom a skutočným záujmom o veci verejné ako tam, som sa nikde inde nestretol. Mnohí mi ďakovali za to, čo pre nich robím – organizovali sme pre seniorov s mojím tímom poznávacie zájazdy, výlety loďou, koncerty, divadelné predstavenia… Ale to ja som v duchu vždy ďakoval im. Pretože som cítil, že viac dostávam, ako dávam. A to aj vtedy, keď som si niekedy vypočul na politikov „svoje!“ a neraz bol „poriadne vypucovaný aj môj žalúdok“☺. Dnes na to všetko s láskou spomínam…

  Redakcia: Dnes ste už poslancom Národnej rady. V čom vidíte najväčší rozdiel medzi komunálnou a „veľkou“ politikou?

  Viete, ako komunálny politik som sa riadil princípom, že môj záujem nemôže končiť na prahu môjho bytu. Vysvetlím: Chcel som, aby som mal pekne a čisto nielen doma, ale aj pred domom a v celej mestskej časti. Povedal som si, že kvety, ktoré skrášľujú moju obývačku, by mali byť aj v parkoch a na námestiach, aby bola Bratislava krajším mestom. Takto som pristupoval k práci ako komunálny politik. A verím, že sa mi aj veľa pre poriadok, čistotu a skrášlenie Starého mesta podarilo urobiť. Som presvedčený, že potrebujeme aktívnych politikov. V samosprávach aj v parlamente. Takých, čo sa nehrajú len na svojom „piesočku“. Dá sa veľa užitočného urobiť pre naše obce, mestá, celý náš štát, ale aj pre prírodu. Takže odpoveď na vašu otázku je, že vo veľkej politike môžete toho urobiť viac a na celoštátnej úrovni. Len potrebujeme politikov, ktorí budú aktívni a budú pozerať v prvom rade na ľudí, pre blaho celej našej spoločnosti.

  Redakcia: Boli ste iniciátorom Memoranda o porozumení a vzájomnej spolupráci, ktoré s JDS podpísal predseda NR SR a líder strany SME RODINA pán Boris Kollár. Vy ste sa stali splnomocnencom pre túto spoluprácu. V čom vidíte jej hlavné poslanie?

  V podpore organizácie JDS, aby mohla aj naďalej svojim členom prinášať kultúrne, športové a ďalšie aktivity ako doteraz. A tiež v ochrane seniorov ako jednej z najzraniteľnejších skupín. Možno sa teraz na mňa zosype kritika… Možno majú mnohí pocit, že na seniorov sa „kašle“. Nechcem, aby to vyznelo neskromne, ale práve pričinením Sme Rodina a Borisa Kollára zostali v platnosti vlaky zadarmo, bola odstránená nespravodlivosť na ženách ročníkov 1957 – 63, ktorým sa doteraz do dôchodkového veku nezarátavali vychované deti, už onedlho budú zrušené doplatky za lieky. Na „spadnutie“ je aj zákon, ktorý desaťtisíce ľudí oslobodí od nehoráznych poplatkov exekútorov pri exekúciách. Konzultujú sa návrhy na začlenenie JDS, ako najpočetnejšieho občianskeho združenia, do systému štátneho rozpočtu. Od budúceho roka chceme stavať nájomné byty s dostupnými cenami pre všetkých. Robíme, čo môžeme, zároveň si však musíme uvedomiť, že žijeme najťažšiu dobu, akú sme tu od 2. svetovej vojny mali. S „korona“ krízou nikto nepočítal a nik nemá návod, ako ju vyriešiť. Touto cestou by som chcel aj vašich členov a všetkých seniorov poprosiť o pochopenie aj trpezlivosť. Žiaľ, ani Memorandum sa nám práve kvôli korone nepodarilo viac rozvíjať, hoci by sme chceli. V oklieštenej podobe sa podarilo finančne podporiť ťažiskové podujatia JDS, ak sa ich podarí po zmiernení karanténnych opatrení realizovať. Pandémiu korony nezvládajú aj iné krajiny. Krajiny, vyspelejšie ako Slovensko a s lepším zdravotným systémom, majú ešte väčšie problémy ako my. V tejto ťažkej situácii sme teraz všetci spoločne – mladí aj starší.

  Redakcia: Iste vám nie sú neznáme reakcie seniorov na súčasné rozhodnutia vládnej koalície k benefitom, ktoré boli pre seniorov schválené ešte v predošlom zložení poslaneckého zboru NR SR. Aký je váš názor na túto pálčivú problematiku?

  Predpokladám, že máte na mysli 13. dôchodky. Áno, boli odsúhlasené vo februári 2020 v nejakej výške. Vtedajšia koalícia tvrdila, že v štátnom rozpočte sa s realizáciou tohto zámeru ráta. No onedlho prišla pandémia korony, ktorá postavila na hlavu celý náš život vrátane ekonomiky. Nie je žiadnym tajomstvom, že som bol predtým radovým členom Smeru a často som si musel od seniorov vypočuť aj nástojčivú kritiku, prečo sa problémy v sociálnej sfére i zdravotníctve neriešia akútne… Priznávam, bývalo mi trápne, smutno, lebo som to nedokázal vysvetliť. Poslanci Sme rodina, hoci boli v minulom volebnom období v opozícii, drvivú väčšinu návrhov, smerujúcich k zlepšeniu života seniorov vždy podporili. Teší ma, že na 13. dôchodky vo forme sociálnej dávky pôjde tento rok dvojnásobok (307,5 mil.) toho, čo ste ako vianočný príspevok dostali minulý rok (152,5 mil.). Takmer každý dôchodca si v decembri nájde v peňaženke viac ako kedykoľvek v minulosti. Dôchodca s priemerným dôchodkom 477 € dostal minulý rok vianočný príspevok 78,48 €. Teraz dostane 205,62 €, čo je dva a pol krát viac. A zároveň, čo by som chcel zdôrazniť, si peniaze navyše nájdu aj siroty a invalidi, spolu 164 000 ľudí, ktorých predchádzajúca vláda v tejto fáze neriešila. Tento rok dostanú najvyšší príspevok v sume 300 €.

  Redakcia: Problematika finančného zabezpečenia jednotlivých vrstiev obyvateľstva je v súčasnosti veľmi aktuálna a zložitá, aj keď chápeme, že finančné možnosti štátu sú iste iné, ako by boli v „normálnych“ časoch?

  Presne tak. Dnes sa „topí“ v problémoch takmer každý – mladí prichádzajú o prácu, znižujú sa im mzdy, mnohí nebudú schopní splácať hypotéky, pôžičky… V tejto zložitej dobe, ktorú dnes žijeme, sa podarilo vydolovať viac peňazí práve pre seniorov, invalidných dôchodcov, siroty a pre pracujúcich za minimálnu mzdu (zvýšenie minimálnej mzdy). Opäť nechcem, aby to vyznelo ako samochvála nášho hnutia, ale vzhľadom na „biznisové“ nastavenie našich koaličných partnerov (hlavne SAS) je to predovšetkým zásluha Sme Rodina a menovite Borisa Kollára, že sa za seniorov programovo zasadzujeme.

  Redakcia: Na záver, pán poslanec, čo je podľa vás v tejto ťažkej situácii pre každého z nás to najpodstatnejšie? Čo by ste si priali vy osobne a čo želáte nám, seniorom?

  Najpodstatnejšie je chrániť seba a svojich blízkych. Byť zodpovedným voči sebe aj svojmu okoliu. Želám si, aby sme napriek všetkému zostali ľudskí a solidárni. Zlosť, agresivita, nenávisť nepomôžu nikomu a ničomu. Vašim čitateľom a všetkým seniorom želám pevné nervy, nadhľad aj v týchto časoch a veľa lásky od ich blízkych. Nadovšetko však – veľa, veľa zdravia!

  3. VEK, rozhovor: str. 14 – 15