PLOT OKOLO AMERICKEJ AMBASÁDY – AROGANCIA MOCI A DVOJAKÝ METER V PRAXI

 • access_time07.02.2020
 • PLOT OKOLO AMERICKEJ AMBASÁDY – AROGANCIA MOCI A DVOJAKÝ METER V PRAXI

  Možno si mnohí z vás budú pamätať na môj dlhoročný boj proti oploteniu americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Ako Bratislavčana (ale celkovo ako Slováka), ktorý chce byť hrdý na svoje hlavné mesto, ma neskutočne „štvalo“, že v historickom centre Bratislavy, na najkrajšom, promenádnom námestí, máme postavenú železnú „obludu“. Ktorá by tam vôbec nemusela byť. A právne ani nemala byť! Napriek dlhodobým protestom odbornej aj laickej verejnosti (teda nielen mojim) tam zostáva aj naďalej. Ako prejav arogancie moci a mocných a tiež ako dokonalá ukážka fungovania dvojakého metra v praxi.

  Dovoľte stručnú sumarizáciu faktov: americká ambasáda nemala k výstavbe plotu nikdy právoplatné stavebné povolenie. Inými slovami – išlo o čiernu stavbu priamo v centre mesta. V roku 2017 okrem toho nemala ambasáda už viac ako rok ani platnú nájomnú zmluvu k pozemkom, na ktorých plot stojí, a pozemky teda zaberala nelegálne. Tu sa treba opýtať – platia pre americkú ambasádu nejaké iné zákony ako pre ostatných? Veď ak si chcete ako podnikateľ napríklad len rozšíriť terasu reštaurácie alebo ako súkromná osoba opraviť niečo na svojej nehnuteľnosti, potrebujete k tomu niekoľko povolení. Viete si predstaviť, že by ste si niečo postavili v historickom centre bez povolenia?? Prečo oni môžu?

  Ale späť k faktom: po horeuvedených zisteniach podalo na môj popud v septembri 2017 hlavné mesto na Okresný súd Bratislava I. žalobný návrh voči USA, v ktorom žiadalo vypratanie nehnuteľnosti na Hviezdoslavovom námestí.

  Následne v lete 2018 vydal Stavebný úrad Starého Mesta rozhodnutie, ktorým nariadil odstránenie oplotenia okolo americkej ambasády. Ambasáda sa voči rozhodnutiu, samozrejme, odvolala. Ale vzhľadom na známe skutočnosti, že ambasáda nemala k pozemkom žiadny právny vzťah, odvolací orgán v podstate nemal inú možnosť, ako právoplatnosť rozhodnutia o odstránení oplotenia staromestského stavebného úradu potvrdiť.

  Všetko teda nasvedčovalo tomu, že plot z námestia definitívne zmizne. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Prečo? Prišli komunálne voľby a nové vedenie mesta tento krok zmarilo tým, že podpísalo ambasáde novú nájomnú zmluvu. Na dlhých ŠESŤ ROKOV, s opciou na ďalšie TRI ROKY!

  Čo na to povedať? Asi len toľko, že po 1) legalizácia čiernej stavby v centre hlavného mesta sa stala skutočnosťou. Po 2) sú medzi nami rovní a rovnejší, a nie pre všetkých platia rovnaké zákony a ich dodržiavanie. A do tretice – arogancia niektorých mocných je naozaj do neba volajúca…

  Myslím, že je najvyšší čas s tým niečo robiť. Toto celé nebol nikdy boj proti Amerike. Toto je boj za princípy, ktoré by mali v politike platiť. Tým podstatným pirncípom by malo byť, že pre všetkých platia zákony rovnako a že pre všetkých platí jeden meter.