Plot okolo ambasády – prečo pamiatkari mlčia?

 • access_time09.02.2017
 • Plot okolo ambasády – prečo pamiatkari mlčia?

  Keď chcete v Starom Meste v Bratislave niečo opravovať, rekonštruovať, potrebujete súhlas pamiatkového úradu. Keď na Hviezdoslavovom námestí okolo ambasády desať rokov stojí železný plot, pamiatkari mlčia!

  Nemám nič proti tomu, že Krajský pamiatkový úrad zabezpečuje dozor a kontrolu toho, čo sa v pamiatkovej zóne v Bratislave deje. Určite nie som za to, aby tu ktokoľvek čokolvek nekontrolovane robil.

  Viem, že pamiatkari vedia byť poriadne prísni, pokiaľ ide o posúdenie a prípadné schválenie rekonštrukcie alebo často len drobnej opravy na budove v historickom centre mesta. O to viac je zarážajúce, že sa doteraz nezaujímali ani nevyjadrili k plotu okolo americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí.

  Je všeobecne známe, že plot tam stojí už desať rokov. Väčšine Bratislavčanov, ktorí majú pozitívny vzťah k svojmu mestu a aspoň aké – také estetické cítenie, plot prekáža a boli by najradšej, keby odtiaľ konečne zmizol.

  Plot ale zďaleka nie je len estetický problém. Americká ambasáda už polroka nemá na pozemok, na ktorom plot stojí, platnú nájomnú zmluvu. Stavebný úrad Starého mesta po niekoľkých mesiacoch hľadania pripustil, že nikde v archívoch nenašiel ani plávoplatné stavebné povolenie na výstavbu plota. Všetko teda nasvedčuje tomu, že celá desaťročná existencia plota na námestí je nelegálna a že ide o najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave!

  Preto ma prekvapuje, že inokedy strikní pamiatkari v tomto prípade mlčia. Priamo pod nosom majú nelegálnu stavbu – v pešej zóne, uprostred historického námestia, a doteraz neboli schopní alebo ochotní zaujať k tomu stanovisko.

  Dúfam len, že ak nastanú teraz „tlaky“, či už zo strany ambasády, alebo mesta, na dodatočné zlegalizovanie plota, bude sa Krajský pamiatkový úrad riadiť zdravým rozumom a zaujme k tejto záležitosti rovnako prísne stanovisko, ako je tomu v prípade iných stavieb v historickom centre. A že to bude stanovisko, ktoré prispeje k  skrášleniu Hviezdoslavovho námestia a prinavráteniu aj priestoru pred ambasádou Bratislavčanom…