NOVÁ LODNÁ LINKA NA DUNAJI – Podpora pre rozvoj lodnej dopravy v Bratislavskom kraji

 • access_time04.05.2018
 • NOVÁ LODNÁ LINKA NA DUNAJI – Podpora pre rozvoj lodnej dopravy v Bratislavskom kraji

  Bratislava je snáď jediným mestom na Dunaji, ktoré nevyužíva naplno potenciál, ktorý nám rieka ponúka pre osobnú lodnú dopravu.

  Po Dunaji premávajú od jari až do neskorej jesene vyhliadkové lode, na ktorých si môžete užiť panoramatické plavby v Bratislave alebo sa doplaviť do Štúrova, Viedne, Budapešti a ďalších miest. Prečo by teda nemohla v rámci Bratislavského kraja fungovať aj osobná lodná doprava, ktorá by zároveň odbremenila naše preťažené cesty?

  Bratislava rieši problémy so zlou dopravnou situáciou už roky. Áut stále pribúda. Najviac sa skloňuje pojem integrovanej dopravy, so záchytnými parkoviskami na okraji mesta s cieľom vyhnúť sa dopravným zápcham v centre. Zatiaľ sa stále viac hovorí, ako koná.

  Odľahčiť Bratislavu od stále sa zvyšujúceho náporu áut by mohlo práve aj zavedenie osobnej lodnej linky. Tá by mala spájať hlavné mesto so Šamorínom. Myslím, že veľa ľudí by s radosťou nechalo auto doma a doviezlo sa do práce loďou po Dunaji. Každý jeden človek, ktorý by cestoval takýmto spôsobom, by odbremenenil iné trasy.

  S ideou začať využívať potenciál Dunaja na osobnú dopravnú linku som oslovil bratislavského župana, primátora a starostu Starého Mesta. Prvé stretnutia už prebehli. Pracuje sa na vytvorení špeciálneho tímu ľudí, ktorí sa pokúsia túto ideu zhmotniť. Obnova prevádzky bývalej kaviarne Propeler na nábreží a zriadenie novej lodnej linky by mohli byť významným prínosom pre Bratislavu aj celý Bratislavský kraj. O vývoji v projekte Vás budem priebežne informovať.