Niektorí politici akoby stále nedokázali prijať výsledky volieb

 • access_time31.03.2020
 • Niektorí politici akoby stále nedokázali prijať výsledky volieb

  Posledný volebný neúspech v komunálnej politike vzhľadom na svoje 10 ročné aktivity nehodnotí negatívne. Kritika jeho osoby podľa neho pramení skôr z frustrácie z toho, že voľby nedopadli tak, ako mali. Jeho prvá činnosť v NR SR bude podpora výstavby nájomných bytov, lebo nad občanmi vraj celé dekády visí Damoklov meč v podobe hypotéky. Aj to nám v rozhovore povedal novozvolený poslanec za Sme rodina Martin Borguľa.

  Čakali ste, že sa prebojujete do parlamentu?

  Veril som, že sa do parlamentu dostane Sme rodina. Hnutie celé štyri roky kontinuálne robilo pre ľudí, predkladalo návrhy zákonov, ktorými sa snažili pomôcť obyčajným ľuďom, predovšetkým tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami. Či už to bola exekučná amnestia, zvýšenie rodičovského príspevku, zrušenie doplatkov za lieky, zavedenie mimoriadneho príspevku pre dieťa nastupujúce do školy a mnohé ďalšie. Ľudia to ocenili a vo voľbách rozhodli tak, ako rozhodli.

  Ako si vysvetľujete paradox, že na komunálnej úrovni ste naposledy zlyhali a na tej celoštátnej vám ľudia dôveru odovzdali?

  Ja by som to zlyhaním nenazýval. V komunálnej politike som pôsobil viac ako desať rokov. Za ten čas ma ľudia zvolili za župného, mestského aj staromestského poslanca. V komunále som vždy aktívne pracoval, zrealizoval som množstvo akcií a projektov, vďaka ktorým, pevne verím, bolo naše hlavné mesto a Staré Mesto aspoň o niečo krajším a lepším miestom pre život. Nikdy som nebol ten typ poslanca, ktorý len pasívne sedí na zastupiteľstvách. Myslím, že dôkazom toho, že ľudia moju prácu oceňovali, je práve fakt, že si ma za svojho zástupcu opakovane volili. A pokiaľ ide o posledné komunálne voľby – nechcem, aby to vyznelo neskromne, ale hoci som nevyhral, v absolútnom počte som od Staromešťanov získal viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách.

  Budete ochotní obetovať niektoré zo svojich doterajších aktivít a venovať sa funkcii poslanca naplno?

  Samozrejme. V našej rodinnej firme už dlhodobo pôsobím len ako konzultant, nie som v žiadnej výkonnej funkcii, takže sa mienim v plnej miere venovať práci poslanca NRSR.

  Pre mnohých politikov, predovšetkým zo strany Za ľudí a SaS, nie ste dôveryhodná osoba. Nebojíte sa, že môžete ohroziť stabilitu koalície? Ako hodnotíte slová pani Remišovej, pre ktorú ste stelesnením všetkého, voči čomu v politike bojuje?

  Viete, považujem tieto vyjadrenia za veľmi nezodpovedné. Niekto vás verejne pošpiní, dá takéto všeobecné vyjadrenie do médií, pochopiteľne, nič konkrétne, vy nemáte možnosť reagovať. Môžete prípadne urobiť to isté – pošpiniť vášho oponenta. Nebol by vôbec problém „vytiahnuť“ niečo na týchto ľudí. Ale ja som si povedal, že to robiť nebudem. V Sme rodina sme si povedali, že to robiť nebudeme. Nechceme ísť cestou osočovania a ohovárania, pošpiňujúcich vyhlásení cez médiá. Ak budeme toto robiť, tak je to presne to, čo tu bolo predtým, a čo ľudia už nechcú vidieť.

  Ja v tom vidím ale ďaleko zásadnejší problém. Mám pocit, ako keby niektorí politici nedokázali prijať a rešpektovať výsledky volieb. Pravdepodobne to vyplýva z ich frustrácie, že voľby nedopadli tak, ako si to oni predstavovali. Týmito útokmi ako keby výsledky spochybňujú, podsúvajú ľuďom názor, že si vlastne nevybrali správne. Čo je smiešne a smutné zároveň. Ľudia predsa vo voľbách rozhodli a jasne povedali, čo si želajú, že si želajú zmenu, akú zmenu si želajú aj to, ktoré strany a politici by tú zmenu mali realizovať. A to by sme mali hádam všetci rešpektovať, nie?

  Považoval by som za veľmi nešťastné, keby dnes rozhodovali nejakí zákulisní hráči a napríklad prostredníctvom spriatelených médií ovplyvňovali verejnú mienku. My nesmieme spochybňovať riadne demokratické voľby a ich výsledky. V súčasnosti považujem za rozhodujúce, aby vôľa ľudí, ktorú jasne prejavili vo voľbách, bola plne rešpektované všetkými politickými silami.

  S ktorými politikmi zo zvyšných troch partnerských strán si naopak rozumiete? Spolupracujte s niekým z nich? Ak áno, ako konkrétne?

  Niektorých politikov poznám, ale v zásade som vo vysokej politike nováčikom.

  Vyzerá to tak, že váš stranícky šéf neustúpi od požiadavky masovej výstavby nájomných bytov. Vidíte v tomto smere možnosť kompromisu? Nezdá sa vám ako podnikateľovi sfunkčnenie 25 tisíc nájomných bytov ako nereálna agenda?

  Boris Kollár sa vyjadril jasne – neustúpime od požiadavky výstavby nájomných bytov, ale či sa ich postaví dvadsaťpäťtisíc alebo o niečo menej, nie je až také podstatné. Samozrejme, že aj my si uvedomujeme, že politika je o kompromisoch. Pre nás je zásadné, aby sa byty stavali masívne. A nie preto, lebo si to my želáme, ale preto, lebo toto je požiadavka ľudí. Zadĺženosť slovenských rodín je obrovská a najväčšou časťou tých dlhov sú hypotéky. Väčšina ľudí si naozaj nemôže dovoliť kúpiť drahé nehnuteľnosti a vziať si tridsaťročnú hypotéku znamená, že nad vami visí Damoklov meč celý váš aktívny život. Nájomné bývanie za lacný peniaz je riešením tohto obrovského problému, ktorý trápi státisíce Slovákov.

  Pokiaľ ide o to, či to reálne je, alebo nie je, máme na to detailne vypracovaný plán a finančný model. Ten úspešne dlhé roky funguje v Rakúsku a ďalších európskych krajinách, prečo by nefungoval aj u nás? Nakoniec, pred pár dňami sa k tejto téme konalo rokovanie za účasti budúcich koaličných partnerov a ekonomických expertov a všetci partneri sa zhodli na tom, že byty sa budú stavať. Hľadať sa už bude len najvhodnejšia forma.

  Vraví sa, že veľký kus zodpovednosti leží na pleciach asistentov zákonodarcov. Viete už, kto vám bude pri výkone mandátu pomáhať? Ak áno, skúste týchto ľudí/človeka v krátkosti predstaviť.

  Ešte nie.

  Ku ktorému výboru NR SR máte najbližšie? Prijali by ste ponuku byť jeho členom?

  To je ešte predčasná otázka. Zatiaľ môžem len povedať, že sa budem snažiť presadzovať programové body Sme rodina, pretože sú to všetko veci, ktoré by ľuďom veľmi pomohli a zároveň aj posunuli našu krajinu ďalej. Už spomínaná výstavba nájomných bytov, ktorá by priniesla aj množstvo nových pracovných miest a znamenala celkové naštartovanie ekonomiky. Určite zavedenie exekučnej amnestie, pretože kvôli nehoráznym exekučným poplatkom sa dnes viac ako milión Slovákov nachádza vo finančnom otroctve, z ktorého sa sami nevedia vymaniť a bohužiaľ, prenáša sa aj na ich deti. Zrušenie doplatkov za lieky pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. A mnohé ďalšie opatrenia, ktoré majú ľuďom pomôcť.

  Čo bude váš prvý legislatívny návrh keď sa zapojíte do pracovného procesu?

  Schválenie výstavby nájomných bytov. A ako som povedal – nie je podstatné, v akom počte, podstatné je len to, aby sme to uskutočnili a konečne niečo konkrétne pre ľudí urobili.