Neviete, kam s vaším vrakom auta? Bez problémov – odstavte ho v Starom Meste!

 • access_time23.08.2018
 • Neviete, kam s vaším vrakom auta? Bez problémov – odstavte ho v Starom Meste!

  Akoby nestačilo, že v centre mesta máme problém s parkovaním, keďže stále nebola do praxe uvedená parkovacia politika. Pridružil sa k tomu ešte aj problém odstavených opustených áut. Začína to vyzerať tak, že pod chvíľou sa niekto v tejto republike rozhodne, že svoje staré auto odparkuje práve v niektorej z ulíc Starého Mesta.

  Fenomén autovrakov nie je politická téma. Je to vec morálky a slušnosti. Staromešťanov a všetkých tých, ktorým na tejto mestskej časti, ale aj na celej Bratislave záleží, „štve“ tento problém už dlho. Pre mňa je to nepochopiteľné, ale naozaj sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí sú schopní takéto niečo urobiť – doviezť vrak svojho auta do Starého Mesta a tam ho odparkovať. Okrem toho, že je to úplne zvrátené, tak najhoršie je pochopiteľne to, že takýto vrak zaberá riadne parkovacie miesto, ktoré by mohlo slúžiť rezidentom. No a, samozrejme, špatí celé okolie. Nie je výnimkou, že sa opustené autá stávajú terčom vandalov.

  Pritom postarať sa o staré auto je veľmi jednoduché. Vedeli ste, že za odťah a spracovanie autovraku sa nič neplatí? Jediný náklad je telefonát do autovrakoviska. To hádam zvládne každý. Naopak, ak sa má o to postarať samospráva, celý proces je strašne zdĺhavý. Po vylepení oznamu o odstránení auta sa totiž musí zo zákona čakať minimálne 60 dní, až potom môže mestská časť vrak odtiahnuť. Preto je ďaleko efektívnejšie, ak sa o svoje doslúžené auto jednoducho postará každý sám.

  Ľudské myslenie je prazvláštne. Ja si takéto počínanie neviem predstaviť. Snažím sa nerozlišovať súkromné a verejné. Tak mi to všepovali rodičia od detstva a riadim sa tým dodnes. Bohužiaľ, niektorí ľudia to majú zjavne „zariadené“ inak. To, čo by nikdy neurobili doma, úplne pokojne urobia vonku. Na dvore si staré auto nenechajú, nebudú si predsa u seba robiť neporiadok, nie? Sú to predsa poriadkumilovní ľudia! Ale že auto odstavia na ulici a viac sa k nemu neprihlásia, to ich už netrápi. Ľuďom chýba vzťah k verejnému priestoru, k mestu, v ktorom žijú. Neviem, či je to výchovou, ignoranciou alebo ľahostajnosťou. Nemajú potrebu vnímať aj širšie okolie ako „svoje“, a tak sa k nemu aj správať. Bohužiaľ, pokiaľ sa všetci nenaučíme dodržiavať pravidlá a správať sa k svojmu mestu rovnako ako k svojmu bytu či domu, nebude naše hlavné mesto nikdy vyzerať tak, ako by jedna metropola vyzerať mala.

  Začať musíme každý sám od seba. Slušnosť, ohľaduplnosť a dodržiavanie pravidiel sú tie pravé „ingrediencie“ k tomu, aby Staré Mesto (a, samozrejme, celá Bratislava) bolo čisté, upratané, jednoducho aby vyzeralo lepšie a my sme sa mohli prechádzať po jeho uliciach s radosťou a bez hanby.