Mečiarovské spôsoby nového bratislavského župana?

 • access_time19.12.2017
 • Mečiarovské spôsoby nového bratislavského župana?

  Program najbližšieho župného zastupiteľstva, ktoré sa bude konať zajtra 20. decembra 2017, neobsahuje bod o voľbe nových vicežupanov. Podľa informácií, ktoré sa ku mne dostali, chce nový župan Juraj Droba zaradiť voľbu vicežupanov do programu na poslednú chvíľu, tesne pred začiatkom zasadnutia zastupiteľstva.

  Keď som dostal pozvánku s programom na zasadnutie župného zastupiteľstva, bol som prekvapený, že v ňom chýba voľba nových vicežupanov. Zároveň som sa z viacerých zdrojov dozvedel, že tento bod pravdepodobne bude súčasťou programu zastupiteľstva, ale bude zaradený až na poslednú chvíľu.

  Pripomenulo mi to jednu novembrovú schôdzu z roku 1994, neslávne známu ako Noc dlhých nožov, kedy Mečiar takisto zaradil do programu na poslednú chvíľu bod o výmene verejných funkcionárov opozície, ktorých potom nahradil vlastnými nominantmi. Ľahko, bez akejkoľvek diskusie s poslancami.

  Pred časom som sa už k téme bratislavských vicežupanov vyjadril. Písal som o potrebe znížiť ich počet, pretože päť funkcionárov na tomto poste stojí župu zbytočne veľa peňazí a agendu by zvládli aj dvaja, maximálne traja ľudia. Bolo tomu tak v Bratislavskej župe už v minulosti, s počtom dvoch až troch vicežupanov si vystačia aj vo všetkých ostatných krajoch. Upozorňoval som tiež na to, že je dôležité, aby boli vybraní kandidáti, ktorí nebudú sedieť na viacerých stoličkách, ale budú sa naplno venovať len práci na župe.

  Voľba vicežupanov, teda výber správnych kandidátov a zároveň ich optimálneho počtu, je teraz na začiatku nového volebného obdobia na župe jedna z najdôležitejších vecí. Preto mal byť tento bod riadne zaradený do programu už pri jeho tvorbe, aby sa mená kandidátov dozvedela celá verejnosť. Nie pokútne to zaradiť tesne pred zastupiteľstvom a zahmlievať mená potenciálnych vicežupanov pred verejnosťou. Chceme predsa, aby boli vybraní tí najlepší z najlepších. Aby bol zvolený taký počet, ktorý bude stačiť na prácu a aby sme na zrušených miestach prebytočných vicežupanov mohli ušetriť peniaze a venovať ich na užitočnejšie veci.

  Sleduje tým Juraj Droba nejakú svoju politickú hru a zámerne nezaradil voľbu vicežupanov do programu? Má už snáď vybraných vlastných kandidátov a nepotrebuje okolo toho viesť širokú a otvorenú diskusiu župných poslancov? Čo za to komu sľúbil…?

  Juraj Droba ako nový župan a nominant politickej strany SaS by nám mal teraz na regionálnej úrovni, pri riadení Bratislavskej župy ukázať, aká je predstava jeho domovskej politickej strany o budúcom vládnutí v našej krajine. To, čo urobil nový župan teraz, je ukážka neprofesionálneho a netransparentného riadenia úradu. Ak si takto predstavujú aj riadenie krajiny, tak potom „zbohom tma“.

  Zatiaľ dúfam, že takéto spôsoby nie sú predstavou nového župana o riadení a že sa z toho nestane norma, ktorá bude bežnou súčasťou jeho vedenia župného úradu a nebodaj v budúcnosti aj vedenia celého tohto štátu.

  Program zastupiteľstva BSK dňa 20. 12. 2017