Kandiduje Bratislava na hlavné mesto neporiadku? Je to v poriadku?

 • access_time04.08.2017
 • Kandiduje Bratislava na hlavné mesto neporiadku? Je to v poriadku?

  Špina a neporiadok v Starom Meste je jeden z najväčších problémov nášho hlavného mesta, ktorý nevieme systémovo vyriešiť dlhé roky. Jednou ožehavou témou tejto rozsiahlej oblasti sú smetné koše. Úplne jednoduchá a základná vec, poviete si. Áno, ak by bol v Starom Meste dostatočný počet smetiakov, mali by adekvátnu veľkosť a boli pravidelne vynášané, mesto by bolo určite čistejšie. Ale, bohužiaľ, nie je to tak. V centre mesta neustále narážate na večne preplnené odpadkové koše, nevysypané smetné koše, povaľujúce sa odpadky okolo.

  Úplne najhoršie to je cez víkend. Mladí ľudia z celého mesta sa idú zabaviť práve do centra a po búrlivých piatkových a sobotných nociach zostáva v uliciach doslova spúšť. Ranný pohľad na takú Ventúrsku, Laurinskú či Panskú ulicu je otrasný! Smetných košov je jednoducho málo a sú malé, takže sa rýchlo zaplnia, resp. preplnia. To, čo je potom okolo nich a ako to „vonia“, asi nemusím rozpisovať…

  Ako je toto možné v  historickom centre hlavného mesta, ktoré by malo byť našou výkladnou skriňou? Najmä teraz v lete je Bratislava plná zahraničných turistov, je známe, že sme pre nich predovšetkým víkendovou destináciou. Je naozaj taký problém vytvoriť fungujúci systém udržiavania poriadku v uliciach centra mesta?

  Je to tak trochu Kocúrkovo alebo inak povedané, je to presne príklad toho, ako robiť veci čo najkomplikovanejšie – časť odpadkových košov totiž patrí pod správu magistrátu, časť pod Staré Mesto. Každá táto inštitúcia má „vlastné nádoby“, o ktoré sa „stará“ a zodpovedá za ich odvoz. Nie je mi však jasné, prečo sa tieto dve inštancie nie sú schopné dohodnúť a zosúladiť harmonogram odvozov? Prečo nie je možné smetné koše vynášať častejšie, keď je evidentné, že súčasná frekvencia nestačí? Je taký problém, aby počas víkendov v skorých ranných hodinách prešli mestom pracovníci a upratali neporiadok?

  Riešenie nie je až také zložité. V podstate je potrebné urobiť toto:
  a) zvýšiť počet smetných nádob celoplošne, ale najmä na frekventovaných miestach historického centra
  b) zaobstarať väčšie a praktickejšie nádoby
  c) zvýšiť frekvenciu vynášania košov, najmä počas víkendov
  d) zosúladiť harmonogram odvozu smetí magistrátu a mestskej časti
  e) čistiť ulice centra mesta v skorých ranných hodinách počas víkendov

  Teda nič, čo by nebolo možné zrealizovať. Len sa tým musia kompetentní začať seriózne zaoberať, riešenie pripraviť, zaviesť do praxe a následne striktne dodržiavať. Výsledkom by malo byť čistejšie a kultúrnejšie prostredie v meste, aby sme sa zaň nemuseli hanbiť.

  Podobné články