Hotel Danube otvorený alebo rovní a rovnejší medzi nami

 • access_time07.11.2018
 • Hotel Danube otvorený alebo rovní a rovnejší medzi nami

  Bohužiaľ, nie sme si všetci rovní. Niektorí medzi nami sú rovnejší. Napríklad developeri v Starom Meste. Podporuje ich v tom samotné vedenie staromestskej samosprávy.

  Posledný októbrový deň skončila platnosť časovo obmedzeného povolenia na predčasné užívanie hotela Danube. Povolenie vydal v apríli starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Hotel je napriek tomu aj v prvých novembrových dňoch ďalej otvorený a nič nenasvedčuje tomu, že by mal byť zatvorený.

  Jednou z podmienok uvedeného povolenia bola povinnosť stavebníka zmeniť kritizovanú fasádu do konca októbra. To sa však nestalo. Stavebník si nesplnil túto svoju povinnosť, fasáda nebola zmenená, ale žiadne reštrikcie neprišli.

  Je veľmi smutné sledovať, že staromestský úrad a starosta nedokážu dodržať vlastné nariadenia a vysporiadať sa s tými, ktorí nedodržujú zákony a pravidlá. Starosta urobil v tejto kauze už niekoľko protichodných rozhodnutí, doslova „kotrmelcov“ od prvotného vyhlásenia vo februári o okamžitom zatvorení hotela, kým si stavebník nesplní všetky svoje povinnosti cez aprílové dočasné povolenie prevádzky až po dnešné status quo, ktorým je otvorený hotel bez akejkoľvek zmeny fasády. 

  Fasáda hotela bola od začiatku kritizovaná odbornou aj laickou verejnosťou. Ukázalo sa totiž, že stavba nebola realizovaná v súlade so stavebným povolením – developer pri rekonštrukcii hotela postupoval v rozpore s pravidlami a vzhľad novej fasády nekonzultoval s Krajským pamiatkovým úradom, napriek tomu, že v mestskej časti Staré Mesto je to súčasť stavebného povolenia a povinnosť každého stavebníka. Vedenie Starého Mesta najprv vyhlásilo, že hotel nedostane kolaudačné rozhodnutie, kým fasádu nezmení. Po pár mesiacov ale zmenilo názor a hotel dostal povolenie na predčasné užívanie.

  Už tento krok staromestského starostu bol obrovským ústupkom developerovi. A pochybnosti, že hotel už zostane otvorený aj v prípade, že fasáda nebude do konca októbra zmenená, sa ukázali ako oprávnené. Máme tu november a hotel je v plnej prevádzke – môžete si rezervovať izbu, otvorená je reštaurácia, lobby bar, salóniky. Bohužiaľ, silný developer opäť raz v Starom Meste zvíťazil.

  Tento, ako aj ďalšie podobné prípady v Starom Meste sú dôsledkom ustupovania developerským spoločnostiam a dvojakého prístupu vedenia Starého Mesta voči silným developerom a bežným občanom.

  Developeri nedodržujú pravidlá a úrady im namiesto prísnych sankcií ešte vychádzajú v ústrety. Bežný človek sa, naopak, na stavebnom úrade stretne s aroganciou a obštrukciami. Developeri si v Starom Meste robia, čo chcú, a to vďaka nepochopiteľnej ústretovosti staromestského úradu. Je to prejav absolútnej politickej dvojkoľajnosti v praxi. A práve táto dvojkoľajnosť, dvojaký meter v rukách politikov umožňuje, aby boli medzi nami rovnejší.