Čo skrýva Staré Mesto pod povrchom?

 • access_time27.08.2018
 • Čo skrýva Staré Mesto pod povrchom?

  Bohužiaľ, nič dobré. Starú, zanedbanú, roky neopravovanú kanalizáciu. Na mnohých miestach v havarijnom stave.

  Je smutno – smiešne, že v Bratislave, kde hovoríme o projekte Smart City, riešime inteligentné lavičky, dopravu s wifi a ďalšie moderné výdobytky, vlastne neexistuje funkčný kanalizačný systém. „Lepia sa“ len havárie, ale priebežné čistenie a dôkladná pravidelná starostlivosť neexistuje. Haldy lístia a odpadkov bránia prirodzenému odtoku dažďovej vody. Z toho potom vznikajú mláky (rozsahom často pripomínajúc malé jazero), ktoré ničia cesty a obmedzujú chodcov.

  Poriadok a funkčnosť našej mestskej časti musíme riešiť komplexne. Kanalizácia – neviditeľná, no dôležitá súčasť mesta – je na tom horšie ako zle. Mnohé kanalizačné vpusty sú roky upchaté. Podzemná kanalizácia je prepojená a tvorí ucelenú sieť. Tu teda nepomôže, ak sa vyčistí len na pár miestach.

  Nerozumiem celkom dobre tomuto odsúvaniu problémov. Staromešťania na nefunkčnú kanalizáciu našu samosprávu pravidelne upozorňujú a kalamitné stavy nahlasujú. Evidentne to zostáva niekomu „na stole“, pretože prečistenia sa len málokedy dočkajú. Na čo sa čaká? Kým dôjde k totálnemu zlyhaniu?

  Je to o prístupe kompetentných. Nechali by si aj doma zdevastovanú kanalizáciu a roky by sa jej nevenovali? Predpokladám, že nie. Je pre nich rozdiel starať sa o svoj dom a o „svoju“ mestskú časť? Evidentne áno. Mne chýbajú v našej samospráve nielen manažérske schopnosti a proaktívny prístup k riešeniu problémov, ale aj akási osobná „srdcová“ zainteresovanosť. A v tomto prípade je úplne jedno, či ide o kanalizáciu, alebo akýkoľvek iný „komunálny“ problém.