Bratislava je patchworkové mesto!

 • access_time26.07.2018
 • Bratislava je patchworkové mesto!

  Prečo práve pomenovanie patchwork? Pretože Staré Mesto je ako vzorovaná deka zošitá zo samých záplat. A to kvôli tomu, že tu neexistuje koncepčná príprava a realizácia rozkopávok, kedy by sa s dostatočným plánovaním vopred dohodli všetky realizácie opráv a prerábok spoločne so sieťovými spoločnosťami a telko operátormi tak, aby sa všetko spravilo naraz. Staré Mesto by sme tak ušetrili tohto „vzorovania“ na cestách a chodníkoch.

  Som rodený Bratislavčan a rodený Staromešťan. Poznám každý jeden „centimeter“ Starého Mesta, pretože v ňom od narodenia trávim väčšinu svojho súkromného aj pracovného času. Za tie roky sa moje rodné mesto radikálne zmenilo. Veľa sa určite zlepšilo. Naopak, niečo sa nelepší a je z toho večný, nikdy nekončiaci problém. Narážam na stále sa opakujúcu tému otrasného stavu staromestských chodníkov a ciest. Problémom nie sú len neslávne známe výtlky, ale aj rozkopávky, často robené na tom istom mieste a vzápätí po sebe. Vznikajú tak doslova záplatové zlepence.

  Niekoľkokrát som už apeloval na starostu Števčíka, aby sme vytvorili veľmi jednoduchý systém a eliminovali takéto nezmyselné rozkopávky. Chcel som, aby sme v Starom Meste vytvorili spoločnú pracovnú komisiu v zastúpení kompetentných staromestských úradníkov a všetkých sieťových spoločností, ktoré rozkopávky v meste vykonávajú, teda SPP, BVS, ZSE a mobilní operátori. Tým pádom by sa vopred naplánovali a skoordinovali všetky aktivity na niekoľko mesiacov. Vždy, keď by mestská časť riešila rekonštrukciu cesty alebo chodníka, uvedené spoločnosti by preverili, či v danej lokalite tak isto nepotrebujú riešiť svoje opravy, revízie, prerábky. Všetko by bolo vykonané naraz. Okrem eliminácie nevzhľadných „záplat“ by sa v prvom rade ušetrili peniaze. Veď v konečnom dôsledku to všetko platíme my, občania.

  Na prvý pohľad to skutočne vyzerá tak, že sa tu konečne všetko opravuje, že sa na naše chodníky a cesty konečne uvoľňujú nemalé finančné prostriedky, ale na čo je to všetko dobré, keď tesne po dokončení revitalizácie chodníka či cesty príde nečakaná rozkopávka? Naše mesto kvôli takejto nekoncepčnej práci vyzerá ako patchworková deka! A obyvateľom dotknutých lokalít dochádza trpezlivosť pri neustálom diskomforte.

  Som presvedčený, že tých nelogických záplat by bolo podstatne menej, ak by sme docielili spoločné plánovanie. A to, že naše chodníky nemajú jednotný dizajn a naďalej sa asfaltujú a betónujú ako kedysi, to je ešte ďalšia téma. Program obnovy chodníkov, ktorého súčasťou bol aj návrh na používanie ľahko rozoberateľnenj dlažby, som predložil na staromestské zastupiteľstvo už na jeseň minuého roka, kde bol aj schválený. Lenže u vedenia Starého Mesta nie je vôľa ho reálne uviesť do praxe. Pán starosta, dokedy budeme ešte plátať naše cesty a chodníky?

  Podobné články