Arogancia americkej ambasády nepozná hranice

 • access_time17.08.2017
 • Arogancia americkej ambasády nepozná hranice

  Pred pár dňami, 15. augusta 2017 uplynul presne rok, odkedy nemá americká ambasáda platnú nájomnú zmluvu k pozemkom pred svojou budovou na Hviezdoslavovom námestí. Arogancia, s ktorou pristupuje ambasáda k tomuto problému, je do neba volajúca. Pred rokom v auguste skončila platnosť ich zmluvy s magistrátom o prenájme pozemkov pred ich budovou. Samozrejme, Američania to nevzdali a už na septembrovom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva bol predložený na schválenie nový návrh zmluvy. Poslanci zmluvu ale neschválili – riadnym, demokratickým hlasovaním rozhodli o tom, že ambasáda novú nájomnú zmluvu k pozemkom nedostane. Američanov neodradilo ani to a dali ešte ďalšie dva pokusy – schválenie zmluvy sa v programe zastupiteľstva objavilo aj vo februári a marci tohto roka. Ale poslanci boli opäť proti a dvakrát po sebe zmluvu zamietli.

  Na týchto pozemkoch stojí aj inkriminovaný železný plot, ktorý mne, ako aj mnohým Bratislavčanom leží v žalúdku. Pretože tam jednoducho nemá čo robiť. Pretože železný plot nepatrí do historického jadra hlavného mesta krajiny. Pretože si neviem predstaviť, že by v centre Washingtonu stálo železné oplotenie. Pretože nám americká strana pred dvanástimi rokmi sľúbila, že plot je len dočasné opatrenie, ktoré bude čoskoro odstránené.

  Ako sa ukázalo začiatkom tohto roka, Stavebný úrad Starého Mesta nenašiel k výstavbe plota právoplatné stavebné povolenie. Po dvanástich rokoch sa ukázalo, že plot tam stojí nelegálne, že ide o čiernu stavbu priamo v centre mesta!

  Povedali by ste – veď je to úplne jasné a jednoduché! Nájomná zmluva k pozemkom neexistuje, musia ich vrátiť do užívania mestu. Plot je čierna stavba, musí sa zbúrať. Ale nie, u nás to tak nefunguje. Ambasáda naďalej okupuje pozemky, hoci k nim nemá žiadny právny vzťah, a aj plot tam stojí naďalej. Magistrát sa vykrúca a špekuluje namiesto toho, aby podnikol rázne kroky k ukončeniu tohto bezprávneho stavu a k odstráneniu plota. A stavebný úrad vychádza ambasáde v ústrety až do takej miery, že jej opakovane predĺžil lehotu na predloženie dokladov preukazujúcich jej vzťah k pozemkom s cieľom dodatočne legalizovať stavbu plota.

  Aby toho nebolo málo – ten rok, počas ktorého ambasáda užíva pozemky na námestí bez platnej zmluvy, za ne neplatí ani daň. Každý, kto si chce prenajať na akýkoľvek účel nejaký priestor v meste, musí zaplatiť daň za užívanie verejného priestranstva. Každý. Okrem americkej ambasády. Na nevyrúbenej dani pre ambasádu sme za ten rok prišli presne o 1 687 040 eur. To nie je málo. Myslím, že by sa nám v meste na riešenie problémov s čistotou, zeleňou, rozbitými cestami a chodníkmi celkom zišli.

  Čo z toho celého vyplýva? Myslím, že predovšetkým by sa magistrát a staromestský úrad mali prestať báť. K jednoznačným veciam zaujať jednoznačný postoj. Postaviť sa na stranu mesta a v prvom rade brániť jeho záujmy. V konkrétnom vyjadrení – odstrániť z námestia plot a priestor, ktorý sa nachádza za plotom, opäť pripojiť k námestiu a vrátiť ho do užívania Bratislavčanom a návštevníkom nášho hlavného mesta.